Aktualności:

WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

IDS jako trafna miara inteligencji

2017-11-30

Docierają do nas informacje, że na szkoleniach dla pracowników Poradni informuje się, że wydane przez nas Skale Inteligencji i Rozwoju dla Dzieci w wieku 5-10 lat IDS nie mierzą inteligencji i że nieetyczne jest stosowanie ich w diagnozie niepełnosprawności intelektualnej.

Niestety tego typu stwierdzenia mogą paść z ust jedynie ignorantów nie znających Skal IDS bądź arogantów próbujących celowo podważyć zaufanie psychologów do tego narzędzia.

Trafność IDS jako miary inteligencji udowodniono empirycznie, a szczegółowe dane na ten temat znajdują się w podręczniku (silne korelacje skal IDS z analogicznymi skalami w WISC-R). Empirycznie uzyskany rozkład wyników wskazał także na to, że IDS pozwala na różnicowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną od osób w normie; w próbie normalizacyjnej ok. 3% badanych miało IQ poniżej 70. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do lektury podręcznika.

Dziękujemy, że dzielicie się z nami swoimi wątpliwościami dotyczącymi rozpowszechnianych przez osoby trzecie informacji na temat naszych narzędzi. Dla nas to najważniejszy dowód zaufania.

 

 

wróć do listy

Secondary menu

płatności obsługuje payu