Nigdy osobno. Wielki świat mikrobów, czyli jak bakterie i grzyby kształtują rośliny, zwierzęta oraz... cywilizacje!

Nigdy osobno. Wielki świat mikrobów, czyli jak bakterie i grzyby kształtują rośliny, zwierzęta oraz... cywilizacje!
Typ:
Książka
Dostępność:
Produkt dostępny
Przekład:
Królak Sławomir
Tytuł oryginalny:
Jamais seul. Ces microbes qui constrissent les plantes, les animaux et les civilisations
Rok:
2019
Wydanie:
I
ISBN:
978-83-08-06861-8
Format:
14.3x20.5cm
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
484
59.90zł

Mikroorganizmy rządzą światem! Książka dla ludzi z przyrodniczym bakcylem

Mikroby, zarazki, bakcyle – te słowa wciąż budzą negatywne skojarzenia, ale współczesna nauka udowadnia, że żadna forma życia nie byłaby w stanie przetrwać, gdyby nie mikroorganizmy. Marc-André Selosse, profesor paryskiego Muzeum Historii Naturalnej i wykładowca m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, zaprasza nas do fascynującego świata, którym rządzą mikroskopijni władcy, a dzięki tej władzy korzyści odnoszą wszystkie gatunki z człowiekiem na czele.
– Wiele gatunków roślin nie byłoby w stanie wykiełkować, gdyby nie grzyby.
– Krowa wcale nie jest zwierzęciem roślinożernym ­– żywi się mikroorganizmami, które hoduje wewnątrz swojego żołądka i dokarmia trawą.
– Bez bakterii tworzących brodawki korzeniowe roślin motylkowych wegetarianie nie mieliby czym uzupełniać niedoborów białka.
– Niektóre gatunki traw wpuszczają do swego wnętrza mikroskopijne grzyby, aby za pomocą wytwarzanych przez nie toksyn bronić się przed roślinożercami.
– Piwo, wino, jogurty i sery to rezultat naszej symbiozy z mikroorganizmami.
– Na centymetrze kwadratowym skóry dłoni żyje 100 milionów bakterii, a mikroorganizmy obecne w jogurtach poprawiają naszą pamięć i odporność na stres.
– Mikroby zawleczone do Nowego Świata przez Europejczyków miały znacznie istotniejszy wpływ na zniszczenie cywilizacji prekolumbijskich niż broń i ognista woda.

Dajcie się zaskoczyć i porwać tej niezwykłej przyrodniczej opowieści. Spójrzcie razem z profesorem Selosse’em przez mikroskop, a zobaczycie świat takim, jaki jest naprawdę!

Klienci kupujący ten produkt, kupowali także:

Secondary menu

płatności obsługuje payu